A láb védelme
2010.01.21. 00:08
Mikor milyen lábbeli kerüljön fel ránk ez nagyon fontos, abból a szempontból, hogy bármi történhet velünk térerő hílyán a lábainkra mindig szükség lehet.
Egy hétköznapi viseletet nem vehetünk fel egy könnyed túrára, vagy egy edzésre, esetleg egy nehezebb megpróbáltató terepre. Minden tevékenységnek megvan a megfelelő lábbeli. Például nyáron inkább szeretünk papucsban vagy szandálban járni, mintsem bakancsban, bár vannak "kultúrák", és itt most nem degradálni akarok, akik még nyáron is bakancsban vagy csizmában járnak a hőség ellenére.
A lábainkat ért megterhelés nagyon drasztikus változásokat hozhat a testünkben, ha egy rossz cipőnk van akár a csigolyáink is elkophatnak, hamarabb kerülhet sor csípőprotézis beültetésére. Itt most nem a rehabilitációs MBT, vagy a tele shopokban árult cipőtalpakról akarok beszélni, hanem a ténylegesen jó cipőkről, amiket magunknak választunk.
Az élsportban általában a gyártó a sportoló lábára tervezi a cipőt, ha nem vagyunk jóba egy cipésszel, vagy egy gyártóval akkor ezt igen kevesen tehetik meg. Marad a próbáljunk fel minél több cipőt és csak a legjobbat vegyük meg módszer marad.
Szinte minden tevékenységhez másfajta cipőt illik felvenni, de itt nem csak az illemről van szó, alapvetően egy bakancsba például nem lehet sprinteket futni, egy szöges cipőben viszont nem fog az ember teniszezni.
Futás
Sima utcaifutáshoz érdemes valamilyen saroknál levegővel vagy géllel, esetleg mikrohálóval ellátott cipőt venni, mely a bokát szabadon hagyja atalpa pedig gördülékeny ezért fokozottabb atalaj és a láb kapcsolata. Álatlában a felső rész hálós és szövet vagy bőr alapanyagú kis súlyt képvisel. A talp és a középső rész szivacs és gumi keveréke, a gumi talp erősen mintázott a tapadás miatt, ám igen vékony és hamar kopik. Legtöbb futócipőnek az orr rész lyukadása az elsődleges problémája, nem pedig a varrások elengedése.
Egy rövidtávhoz szöges cipőt ajánl a sportolónak az ember, ez a teljesítményt is növeli, ill. jobb tapadást biztosít, nagyjából olyanok a mai szögescipők, mint egy sima futócipő csak a talp első része műanyag és fém szögek vannak benne.
Tenisz
Ehhez a sporthoz egy lapos talpú, többnyire sima felületű cipő kell, mely valamelyest tartja a bokát az oldalirányú mozgásokban. Sokkal szélesebb az orrésze, mint egy futócipőnek.
Túrázás
Itt több régiót különböztetünk meg, az egyszerű hétköznapi túrázók, másnéven kocaturisták, általában abba mennek amilyen cipőjük van. Ez mindaddig nem is baj, amíg csak egy kis parki séta, vagy tó melletti keringésről van szó.
Amint viszont egy kissé dimbes-dombosabb lesz a terep, érdemes trekking cipő, vagy bakancs alkalmazása ajánlott, ez a boka védelme érdekében kell. A trekking cipő egyrészt olcsóbb, mint a magashegyi bakancsok, másrészt a talpa nem teljesen egyenes, hogy a láb jobban gördüljön a talajon.
Ezzel szemben egy magashegyi bakancs teljesen merev egyenes talppal lett kiképezve, sokszor egy belső és egy műanyag külső cipőből áll. A merev talp azért fontos, mert erre helyezhető fel a hágóvas, amivel a jegesebb terepeken tudunk közlekedni, illetve a hótalp annak érdekében, hogy mély porhóban is biztonságosan elcsászkáljunk.
Mászás
Az egyik legkulcsfontosságúbb szerepe a mászásban van a cipőnek, akár fokozatokat javíthat egy jó cipő a mászótechnikánkon. Fontos, hogy általánosságban egy számmal kisebb cipőméretet kell felpróbálnunk, mint a saját lábunk. Különféle típusok belebújós, tépőzáras, és fűzős változat is van.
Most télen mindenki hordjon bakancsot, nehogy felfázzon, de nemsoká itt a nyár a papucsok és szandálok évszaka! Már nem kell sokat várni.
Szerző: hikingfit
Szólj hozzá!
Címkék: bőr láb egészség tél extrém nyár cipő szandál mászás csontok papucs ortopédia bakancs gyaloglás trekking magashegy
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.