Hogyan öltözködjünk
2010.01.07. 00:21
Mindnekinek megvan a maga öltözködési stílusa, de ha a természetbe vagy rekreációs tevékenységet folytatnánk, másképp kell öltözködnünk. Most a természetjárás alapvető öltözködési szokásairól beszélnék.
Meg fogtok lepődni, de nem az a legfontosabb, hogy különösebben meleg érzetünk legyen mikor felöltöztünk. mivel alapvetően mozgásról beszélünk a rétegesség elvét követve mégis egy pár réteggel kevesebbet kell felvenni, mint amit magunktól gondolnánk. Egyik túrán két lánynak adtam tanácsokat az öltözködésben, mikor megláttam, hogy akarnak elindulni az éjszakába. Elmondanám nagyjából mi volt rajtuk elmondásuk szerint: 2pár zokni, egy harisnya, mackó alsó, hosszú nadrág, felül 2 póló, 1polár pulcsi, és egy kötött pamut felső, erre került a kabát. Hát mondanom se kellett, mint tpasztalt túrázó eléggé nevetségesnek találtam elsőre, aztán úgy gondoltam ezek a lányok nem mehetnek el így, segítségre van szükségük.
Annyit kértem tőlük hallgassanak meg és fogadást kötöttem velük, hogy ha nem válik be az ajánlatom akkor kérhetnek tőlem valamit(csoki ilyesmi..)
Mi az amit egy tavaszi, őszi, sőt még egy magyarországi téli túrán viselni kell:
- valamilyen túrazokni, lényege vastag, és mindenképp ergonomikus kiképzésű ezek viszonyulnak a legjobban a bakancshoz.
- Megfelelő túrabakancs, védje a bokát a sérülésektől, valamennyire legyen vízálló, nem hátrány a légző funkció sem(itt nem a lyukra az orrán, vagy máshol, gondoltam)
- tavasszal, ill. ősszel ha nincs nagyon hideg akkor az aláöltözet nadrág része elhanyagolható, bár nem nagy baj ha van. Erre egy esőálló nadrág, vagy ha ez nincs, akkor olyan amiben kényelmesen tudsz mozogni, vannak, akik a farmert részesítik előnyben, én mindenképp a streccsesebb nem túl bő anyagú nadrágokat ajánlom, mert könnyű mozgást biztosít, viszont nem akad bele mindenbe.
- felül egy aláöltözet felső vagy egy műszálas póló, semmi esetre sem jó a pamut, mivel ha túl hideg van megfázhatunk a kicsapódott izzadság miatt.
- erre jön egy polár pulóver nem kell túl vastag, a lényeg hogy tartsa a meleget, és fontos ez se legyen pamut.
- a legfelső réteg az esőálló kabát, vagy olyan, ami szélálló legalább, de ilyenkor ne felejtsük a poncsót a táskába tenni eső esetére.
- sapka mindenképp fontos, mert itt veszítjük el az egyik legtöbb meleget, itt párologtat a test rendszere.
- sálat nem ajánlok nehezíti a mozgást, helyette egy kapucnis vagy garbós kialakítású kabát megfelelő, kesztyűt inkább a téli túrákon érdemes használni, bár ha véletlenül otthonhagytuk volna, akkor a hóval dörzsöljük át a kezünket, elsőre hodeg, de beindítja a vérkeringést és ezáltal melegebb lesz a kezünk, nem fog fázni.
Külföldi, ill. magashegyi túrákra ennél komolyabban kell persze felöltözni, de jelenleg nem a Mount Everest megmászását tűzzük ki célul magunk elé, hanem csak nem akarunk megbetegedni a hétvégi kiruccanásunk mellékhatásaként. A táskába persze érdemes egy pótzoknit, pólót, és egy pulóvert betenni, amit akkor kell felvenni ha a hátizsákot levesszük, és nem akarjuk, hogy az izzadt hátunk miatt megfázzunk.
Visszatérve a két lányra, persze a pamut póló miatt, kicsit fáztak megállás közben, de nem sültek meg az út közben, csak kellemesen melegük volt, és persze a táskában sem kellett az útközben túlmelegedés miatt levetett cuccokat szállítaniuk, tehát a foadást megnyertem.
Ezekre először általában mindenki maga kell, rájöjjön neki mennyi az, ami még nem túl meleg, se nem hideg. Egyet viszont sose felejtek el, mikor én követtem el ilyen hibákat, első téli túrám, a Téli Mátra 26km-es távja volt, persze mivel tél volt és hó jól felöltöztem én is póló felső pulóver kabát. Ám az út során ahogy ürült a telerakott táska, egyre másra kerültek bele a "levedlett" rétegeim is, míg végül egy pólón és a kabáton kívül nem maradt más rajtam minden átvándorolt a táskámba. Persze a heves izzadás miatt, sok vízre is volt szükségem, minek következtében a 2l víz, amit magammal vittem, ha az ellenőrző pontokon elfogyasztott teát nem számoljuk, igen hamar elfogyott. Odáig jutottam, hogy majdnem a hóból próbáltam meg utánpótlást nyerni, szerencsére nem tettem meg ezzel megelőzve egy torokgyulladást. Persze a hó igen jól tud jönni mikor a kipárolgott sót el kell tüntetni az arcról, ezzel a "fürdéssel" kicsit felfrissítve az arcunkat is.
Persze a következő évben már sokkal elővigyázatos voltam az öltözködést illetően, redukáltam a rajtam lévő felső réteget egy pulóverre és egy pólóra, igaz ehhez az is kellett, hogy sem az eső sem a hó nem esett. Csak sajnálatos módon a megállásokhoz nem tettem el egy kabátot, ezért nem voltak túl hosszúak a pihenőidők, ezért érdemes, ha van nálunk egy melegebb réteg a táskában. Igaz nem fáradtam el annyira, és jócskán kevesebb vízből is megoldottam a túrát.
Jelenleg eljutottam odáig, hogy a felsorolt öltözéken kívül, egy éjszakai csapatversenyhez összesen egy max 1-1,5l vizet rakok ez a források számától függ, ezenkívül az energiaital, vagy izotóniás ital elengedhetetlen, pár szelet csokit rakok el, ennyi elég is ha egy 30km ig terjedő túrára megy az ember, gyümölcsökkel még meg lehet toldani az adagot. Ha persze egy éjszakai csapatversenyre megy akkor az élelmiszeradagba még bekerül néhány szendvics, ezek fedezik a hoszútávú energiát. Emellé még belefér a váltászokni, póló, esőkabát, és egy pulóver ha szükségesnek érzem.
Ezekkel a tanácsokkal remélem sikerült sokaknak segítenem, akik most kezdenének neki a természet bejárásának, vagy csak mindig túlöltöznek egy ilyen megmérettetésre.
Ha van más bevált módszer akkor kommentekben szívesen meghallgatom
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.