Sziklamászás

2009.12.19. 02:35

3 éve űzöm ezt a sportot persze nem profi szinten csak, mint hobby sportorló. Hetente 4x van alkalmam lejárni a helyi terembe, és ott boulderezni, top-rop mászni illetve a lead mászás technikáját elsajátítani.

Kis szaknyelvi magyarázat:

Top-rop mászás: ekkor a mászó egy beülőben van és ahhoz egy kötelet rögzítenek, ami a fal tetején egy karabíneren halad át a biztosító emberig. Ilyenkor a mászó nem maga hozza létre a biztosítási potokat, csak a mászásra kell figyelnie. Ez a legbiztonságosabb mászási forma, mivel az eséstényező itt a legkevesebb.

Lead mászás: itt is ugyanaz a lánchelyzet áll fenn, mint az előbb csak a biztosító pont nem a fal tetején van, azt a mászó maga helyezi el úz közben. Ez annyiból stresszesebb és veszélyesebb, amikor a biztosított pont fölé mászik a mászó a pont fölé megtett táv kétszeresét esi vissza. Mind fizikailag, mind pszichikailag megterhelőbb ez a fajta mászás.

Boulderezés: erről akkor beszélünk, amikor a mászó semmilyen biztosításban nincs, de a mászás magassága kb 3m.

Ez egy olyan sport, melyet bárkinek tudok ajánlani, kortól nemtől függetlenül. Szinte minden izmot megmozgat és alapvetően egy természetes mozgás alapjaira épít, a mászásra.

Vigyázni kell persze, ha túlzásba visszük a mászást, könnyen szerezhetünk sérüléseket, főleg az ujjak izületei, ínszalagjai tudnak sérülni.

A mászáshoz nem kell nagy befektetés, mert bármelyik mászóteremben tudnak biztosítani számunkra beülőt és biztosító eszközöket, a cipő meg kezdetben szonte bármilyen lehet, persze a teremcipők és a régi tornacipők a legalkalmasabbak a feladatra. Ha egyedül vágnánk neki, akkor sem kell félnünk, hogy mésgsem tudjuk elkezdeni, mert a szakemberek bármiben segítenek a teremben. És persze a boulderezés a tériszonyosoknak sem jelent akadályt, és egyedül is lehet mászni ilyen magasságban.

 

Ha mindenképpen úgy döntünk, hogy hosszútávra tervezünk, akkor vásárolhatunk magunknak alapvető felszereléseket:

amire kezdetben teremben szükségünk lesz:

  • beülő kb 10-14ezer forintért már kaphatók
  • ha mindenképp belevágunk akkor egy cipőt 5-12ezer forint között kapunk(kezdőknek)
  • 2-3 HMS karabíner ezek kb 2-3ezer forintosak db
  • egy lapka vagy reverso (biztosító eszköz) 5-7ezer forint
  • a termekbe a bérletek általában 10alkalmasak 6-10ezer forintig terjednek ezekért szakszerű segítséget is kapunk néhol még hasznos edzéstanácsokkal is ellátnak minket

Ha komolyabban bele akarunk vágni, akkor persze több felszerelés kell, de amíg csak a társaságért és az egészségünk megőrzése érdekében tesszük, addig ezek az eszközök bőven elegendőek a választott sportunk űzéséhez.

Természetesen van lehetőség a természetben is az adott rekreációs tevékenység kipróbálásához, ezeket szakszerű vezetőkkel érdemes megtenni, vagy olyan ismerősökkel, akik jobban elmélyültek a témában.

Rendkívül jó erőnléti edzést tesz lehetővé ez a fajta mozgásforma, persze kiegészítő edzéseket lehet végezni, de önmagában is igen jó hatással van az emberi szervezetre.

Előnyei:

  • fitté tesz
  • minden izmunkat megmozgatja
  • stresszoldó, adrenalin felszabadító hatás
  • közösség
  • saját határaink megismerése

Hátrányai:

  • ujjsérülések
  • ha profik akarunk lenni magasak a költségek
  • veszélyes is tud lenni
  • Magyarországon a természetes sziklák csak az északi illetve a dunántúli régiókban érhetők el

Mindenkit biztatok a mászásra nekem sokminden leküzdéséhez bevállt és olyan izmaim erősödtek, amiket korábban nem tudtam mivel erősíteni.

A bejegyzés trackback címe:

https://hikingfit.blog.hu/api/trackback/id/tr161608258

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása