Antioxidánsok, mennyit hallotuk pár évvel ezelőtt ezt a szót, mitsem tudva mégis mi állhat a kifejezés mögött. Nagyon fontos leszögeznünk, hogy a szervezetben felgyülemlett szabad gyököket köti le.

Egy lap írása szerinthttp://www.vitabalans.com/uploadkuvat/grapefruit_cikk.JPG a szabad gyökök olyanok, mint amikor egy fém alkatrész elkezd rozsdásodni (oxidálódni). Csak itt nem egy külső fémelemről, hanem a testünkről van szó, mely ezen oxidáció hatására öregszik. Ráncosabb, sérülékenyebb lesz a bőr, a szervek működése csökken, látásunk megromlik, és a mozgató szervekre az izomzatra és az ízületekre is rossz hatással van az oxidáció.

Ezen folyamat meglassítására fedezték fel az antioxidánsokat, melyek főként gyümölcsökben lelhetők meg. Persze Amerika két marékra zabálja az antioxidáns tablettákat, de nem kell mindenben majmolni őket. Egy jó kis gyümölcskúra sokkal egészségesebb tud lenni bármennyi tablettánál, nem is beszélve arról, hogy sokkal kisebb a gyomorfekély kialakulásának a kockázata.

A legalapvetobb 5 antioxidáns az A és E vitaminok, amelyeket a szervezet raktározni is képes, a C-vitamin, amely nap mint nap pótlásra szorul, a csodaszernek tartott Q10, és a szervezet által csak kis mennyiségben igényelt szelén. Legutóbbiból ritkán alakul ki hiányállapot, mivel szelén szinte mindenben található.

Az alábbi táblázatban az antioxidánsok legfontosabb forrásait találod:

 
 

Jó források

Kiváló források

A-vitamin
(béta-karotin)

pirospaprika, édesburgonya

Minden, ami narancssárga: sárgarépa, sütotök, sárgadinnye, sárgabarack

C-vitamin

narancs, ananász, eper, kivi, zöldségek, zöldpaprika

Papaya, fekete ribizli, csipkebogyó, pirospaprika

E-vitamin

 

Búzacsíra, nyers növényi olajok, kemény héjú gyümölcsök

Q10 koenzim

spenót, burgonya, lucerna

szója, édesburgonya

Szelén

hús, hal, tejtermékek

avokádó, lencse

 

Likopin, mint antioxidáns

Van egy nagy jelentoségű antioxidáns, amelyről kevesebbet hallani. Ez a likopin nevű karotinoid festékanyag, amely a paradicsom és a piros paprika élénk színéért felelős. Ahogy a karotin narancssárgára színezi a sárgarépát, a sárgadinnyét vagy a sütőtököt, úgy a likopin vörösre festi a zöldségek, gyümölcsök húsát. A vérnarancs például a likopintól piros, és a grapefruit húsa is a likopin hatására válik rózsaszínuvé. Kevesen tudják, de a paradicsom eredetileg sárga színe csak évszázados gondos termesztés eredményeképpen lett piros. Ez azért is fontos, mert bár a zöldségek és gyümölcsök színéért felelős karotinoidok családja igen nagy, a likopin antioxidáns hatású festékanyagot a modern ember szinte kizárólag csak a paradicsomból nyeri.

A likopin egészségre gyakorolt hatásait folyamatosan vizsgálják, de az már tudományosan is kimutatható, hogy egy sor krónikus betegség megelozésében játszhat fontos szerepet, köztük a prosztatarák, a szívbetegségek és az időskori vakság megelőzésében. A likopin antioxidáns hatásával csökkenti a szervezet szemmel látható - bőr ráncosodása - és nem látható idő elötti öregedését.

Likopint nyerhet ki a szervezeted paradicsomléből, paradicsomsurítménnyel készített ételekből, paradicsomszószokból, paradicsomlevesből és sárgadinnyéből is.

Az antioxidánsokban gazdag táplálkozás fineszberkekben alapvető. A szmogos utcák és a dohányzás szabadgyökök termelői, a rendszeres testmozgás és a gondosan összeválogatott táplálékok viszont az antioxidánsok seregét erősíti.

Flavonoidok

http://ossejt-terapia.shp.hu/hpc/elemkepek/ossejt-terapia/ossejt-terapiaflavin7_ital1214049124.jpg

A flavonoidok antioxidáns tulajdonságú növényi hatóanyagok.

Hatásuk sokrétű: antioxidáns, immunrendszert módosító, rákmegelőző, gyulladáscsökkentő, vírusellenes és baktériumellenes, májvédő, összességében egészségvédő hatásúak.


A növényi metabolizmus másodlagos termékei, a növényi sejtekben alapvető védelmi funkciókat töltenek be.

Szerepük van a betegségek megelőzésében, az egészség megőrzésében.

Hatásuk sokrétű: antioxidáns,immunrendszert módosító, antikarcinogén (rákmegelőző) gyulladáscsökkentő, vírusellenes és baktériumellenes, májvédő, összességében egészségvédő hatásúak.

Véredényrendszer működését jótékonyan befolyásoló hatásuk is van. A Májenzimek működésének megváltoztatása miatt az asthma és allergia elleni szerek hatását fokozzák, így antiasztmatikus hatást is kifejtenek.

A flavonoidok a nevüket az először azonosított, sárga színű vegyületcsoportról (virágszirmok, termések, őszi levelek színét adó anyagokról) kapták. Egy részük színtelen (az emberi szem számára csak UV fényben látható), mások fehér, sárga, kék vagy lila színűek.

Jelenleg több mint 4000 féle flavonoidot ismerünk .A kutatások előrehaladtával számuk egyre növekszik.

A jelenleg ismert flavonoidok magas számát a hozzájuk kapcsolódó cukormolekulák (a növényekben általában ez az ún. glikozid forma található) tovább növelik. Egyes flavonoidok (antocianidinek, izoflavonoidok) csak bizonyos növénycsaládokban, míg mások (flavonolok) majdnem minden növényben megtalálhatók. Csoportosításuk a szerkezetük alapján történik.

Fő források:

    • Flavanonok: citrusfélék (narancs, grapefruit), citrusfélékbôl készülô gyümölcslevek, csicseriborsó, galagonya, édesgyökér, gyes fûszerek.
    • Grapefruit kiemelkedő szerepű, mert nagyobb mennyiségben beavatkozik sok gyógyszer lebomlási folyamatába, ezért együtt adása gyógyszerrel kerülendő (2 óra különbség szükséges a gyógyszer bevétele és a táplálék elfogyasztása között)
    • Flavonok: gabonafélék, spenót, zöldségek levelei, egyes fûszernövények.
    • Flavonolok: gyökér és levélzöldségek, gyümölcsök (fôleg a héja!), hüvelyesek, hagyma, tea.
    • Antocianidinek: bogyós gyümölcsök (szeder, meggy, cseresznye, szilva), alma, körte, padlizsán, lila színû zöldségek (vöröskáposzta, lilahagyma, cékla, kékszôlô).
    • Flavan-3-olok, katechinek: gyümölcsök, gabonák, vörösbor, zöld és fekete tea.
      Növényi olajok közül az olívaolajban van flavonoid, de a feldolgozás során a mennyisége csökken.

    • Flavonoid tartalmú gyógynövényeink:
    • Aranyvesszőfű,Árnika,Árvácska,Bíborkasvirág,Bodza, Borsmenta,cickafarkfű,Citromfű,Csalánlevél,Csarab,
    • Csipkebogyó,Édesgyökér,Feketeribizli,Hársfavirág,Izsópfű,Kamillavirág,Kecskeruta, Kerti ruta,Körömvirág, Kukoricabajusz,Legyezőfű,Libapimpó,Mezei zsurló,Nyárfarügy,
    • Nyírfalevél,Orbáncfű, Orvosi zsálya, Palástfű, Pásztortáska, Porcsinfű,Rozmaring, Somkóró,Szemvidítófű,Vadgesztenye

A növények feldolgozásával, hámozással, levelek eltávolításával és hőkezeléssel a tartalma jelentősen csökken, kb. 50 %-ban, annak ellenére, hogy viszonylag hőstabil vegyületek.

Lebomlása:

Nagyrészben a gyomor-bélrendszerben történik. A lebomlás a májban folytatódik, de a vesében is vannak lebomláshoz szükséges enzimek.

Relatíve nem toxikusak.

Nagy mennyiségű flavonoid (napi 1 gr-nál több) beadása után jelentkezhetnek mellékhatások. Ritkán bőrgyulladást írtak le.

Egyéb mellékhatásaik is lehetnek nagyobb mennyiségben, egyes gyógyszerekkel van kölcsönhatásuk miatt, mert a gyógyszerek hatásait befolyásolják.

Ez a májenzimek működésének befolyásolásán keresztül jelentkezik, olyan vegyületek esetében, amelyek szintén a májon keresztül bomlanak le.

Élettani hatásukat alapvetően az határozza meg, hogy mi történik, a bélrendszerben, van –e és milyen a kapcsolat az immunrendszer, a bélrendszer baktériumai és a flavonoidok között.

A táplálkozási hatások így nem szükségszerűen a flavonoidoknak tulajdoníthatók, hanem összetett biokémiai folyamat eredményei.


A bejegyzés trackback címe:

https://hikingfit.blog.hu/api/trackback/id/tr501662173

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása